KYOCERA AVX TACL106K002XTA
Part No.:
TACL106K002XTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 2V 0603
Comments
TACL106K002XTA Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TAC
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
7.5Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)