KYOCERA AVX TACU106M002R
Part No.:
TACU106M002R
Description:
CAP TANT 10UF 20% 2V 0805
Comments
TACU106M002R Specifications
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)