KYOCERA AVX TAJD158M002RNJ
Part No.:
TAJD158M002RNJ
Description:
CAP TANT 1500UF 20% 2.5V 2917
Comments
TAJD158M002RNJ Specifications
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2.5 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
200mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)