KYOCERA AVX TAJE227M016RNJV
Part No.:
TAJE227M016RNJV
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 220UF 20% 16V 2917
Comments
TAJE227M016RNJV Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
500mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)