KYOCERA AVX TAJY107K016ANJ
Part No.:
TAJY107K016ANJ
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Comments
TAJY107K016ANJ Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)