KYOCERA AVX TAP156K035GSB
Part No.:
TAP156K035GSB
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 15UF 10% 35V RADIAL
Comments
TAP156K035GSB Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.6Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)