KYOCERA AVX TAP156K050CRW
Part No.:
TAP156K050CRW
Description:
CAP TANT 15UF 10% 50V RADIAL
Comments
TAP156K050CRW Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
15 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.551" (14.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)