KYOCERA AVX TAP157M010CCS
Part No.:
TAP157M010CCS
Description:
CAP TANT 150UF 20% 10V RADIAL
Comments
TAP157M010CCS Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
800mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)