KYOCERA AVX TAP227M006CCS
Part No.:
TAP227M006CCS
Description:
CAP TANT 220UF 20% 6.3V RADIAL
Comments
TAP227M006CCS Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)