KYOCERA AVX TAP336K020SRW
Part No.:
TAP336K020SRW
Description:
CAP TANT 33UF 10% 20V RADIAL
Comments
TAP336K020SRW Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing:
0.098" (2.50mm)