KYOCERA AVX TAP336K025BRS
Part No.:
TAP336K025BRS
Description:
CAP TANT 33UF 10% 25V RADIAL
Comments
TAP336K025BRS Specifications
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)