KYOCERA AVX TAP336K035HSB
Part No.:
TAP336K035HSB
Description:
CAP TANT 33UF 10% 35V RADIAL
Comments
TAP336K035HSB Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)