KYOCERA AVX TAP336M020CCS
Part No.:
TAP336M020CCS
Description:
CAP TANT 33UF 20% 20V RADIAL
Comments
TAP336M020CCS Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
33 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.4Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)