KYOCERA AVX TAP476K016CRS
Part No.:
TAP476K016CRS
Description:
CAP TANT 47UF 10% 16V RADIAL
Comments
TAP476K016CRS Specifications
Packaging:
Tape & Box (TB)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)