KYOCERA AVX TAP476M016HSB
Part No.:
TAP476M016HSB
Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V RADIAL
Comments
TAP476M016HSB Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.3Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Lead Spacing:
0.250" (6.35mm)