KYOCERA AVX TAP476M020BRW
Part No.:
TAP476M020BRW
Description:
CAP TANT 47UF 20% 20V RADIAL
Comments
TAP476M020BRW Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
20 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
1.2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)