KYOCERA AVX TAP685K050CRS
Part No.:
TAP685K050CRS
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 50V RADIAL
Comments
TAP685K050CRS Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TAP
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)