KYOCERA AVX TAP685K050CRW
Part No.:
TAP685K050CRW
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 50V RADIAL
Comments
TAP685K050CRW Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)