KYOCERA AVX TAP685M050GSB
Part No.:
TAP685M050GSB
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 50V RADIAL
Comments
TAP685M050GSB Specifications
Packaging:
Bulk
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
2Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing:
0.125" (3.18mm)