KYOCERA AVX TBJB106K016CRSB0023
Part No.:
TBJB106K016CRSB0023
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric)
Description:
CAP TANT 10UF 10% 16V 1411
Comments
TBJB106K016CRSB0023 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TBJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
10 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)