KYOCERA AVX TBJD476K016LRSB0023
Part No.:
TBJD476K016LRSB0023
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Comments
TBJD476K016LRSB0023 Specifications
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)