KYOCERA AVX TBME477K006LBSB0700
Part No.:
TBME477K006LBSB0700
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 470UF 10% 6V 2917
Comments
TBME477K006LBSB0700 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TBM
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
6 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
18mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)