Infineon Technologies TC1798F512F300EPABKXUMA2
Part No.:
TC1798F512F300EPABKXUMA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
516-LFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TC1798F512F300EPABKXUMA2.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 516LFBGA
Comments
TC1798F512F300EPABKXUMA2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
516-LFBGA
Series:
TC17xx
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
300MHz
Connectivity:
ASC, CANbus, EBI/EMI, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Number of I/O:
238
Program Memory Size:
4MB (4M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
192K x 8
RAM Size:
288K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.235V ~ 3.63V
Data Converters:
A/D 8x10b, 64x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)