Infineon Technologies TC237LP32F200NACLXUMA1
Part No.:
TC237LP32F200NACLXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
292-LFBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TC237LP32F200NACLXUMA1.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 292LFBGA
Comments
TC237LP32F200NACLXUMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
292-LFBGA
Series:
AURIX™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
200MHz
Connectivity:
CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
78
Program Memory Size:
2MB (2M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
128K x 8
RAM Size:
192K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.17V ~ 1.43V, 2.97V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 24x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)