Infineon Technologies TC275T64F200WCAKXUMA1
Part No.:
TC275T64F200WCAKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
176-LQFP Exposed Pad
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TC275T64F200WCAKXUMA1.pdf
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 176LQFP
Shipping
Inventory:327
Comments
TC275T64F200WCAKXUMA1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
176-LQFP Exposed Pad
Series:
AURIX™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit Tri-Core
Speed:
200MHz
Connectivity:
ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I2C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
112
Program Memory Size:
4MB (4M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64K x 8
RAM Size:
472K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 5.5V
Data Converters:
A/D 40x12b, 6 x Sigma-Delta
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)