KYOCERA AVX TCTAL0G227M8R-D2
Part No.:
TCTAL0G227M8R-D2
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
AL- CASE / 227- CAP CODE / MN02
Comments
TCTAL0G227M8R-D2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
4 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)