Cornell Dubilier Knowles TDL104K050S1A-F
Part No.:
TDL104K050S1A-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 0.1UF 10% 50V RADIAL
Comments
TDL104K050S1A-F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TDL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.180" Dia (4.57mm)
Height - Seated (Max):
0.280" (7.11mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)