Cornell Dubilier Knowles TDL107K016M1F-F
Part No.:
TDL107K016M1F-F
Description:
CAP TANT 100UF 10% 16V RADIAL
Comments
TDL107K016M1F-F Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.440" Dia (11.18mm)
Height - Seated (Max):
0.680" (17.27mm)
Lead Spacing:
0.200" (5.08mm)