Cornell Dubilier Knowles TDL225K035S1C-F
Part No.:
TDL225K035S1C-F
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Radial
Description:
CAP TANT 2.2UF 10% 35V RADIAL
Comments
TDL225K035S1C-F Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
TDL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
35 V
Type:
Conformal Coated
ESR (Equivalent Series Resistance):
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.260" Dia (6.60mm)
Height - Seated (Max):
0.360" (9.14mm)
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)