Rochester Electronics, LLC TE505S16-40QC
Part No.:
TE505S16-40QC
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Category:
Microcontrollers
Package:
208-BFQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TE505S16-40QC.pdf
Description:
IC MCU
Shipping
Inventory:226
Comments
TE505S16-40QC Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Rochester Electronics, LLC
Package/Case:
208-BFQFP
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
8051
Core Size:
8-Bit
Speed:
40MHz
Connectivity:
UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, WDT
Number of I/O:
124
Program Memory Size:
Program Memory Type:
ROMless
EEPROM Size:
RAM Size:
256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3V ~ 3.6V
Data Converters:
Oscillator Type:
External, Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C (TA)