EPSON TG-5500CA-67N 40.0000M3
Part No.:
TG-5500CA-67N 40.0000M3
Manufacturer:
EPSON
Category:
Oscillators
Package:
10-SMD, No Lead
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TG-5500CA-67N 40.0000M3.pdf
Description:
XTAL OSC VCTCXO 40.0000MHZ CMOS
Comments
TG-5500CA-67N 40.0000M3 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
EPSON
Series:
TG-5500CA
Package/Case:
10-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Base Resonator:
Crystal
Type:
VCTCXO
Frequency:
40 MHz
Function:
Enable/Disable
Output:
CMOS
Voltage - Supply:
2.7V ~ 5.5V
Frequency Stability:
±280ppb
Absolute Pull Range (APR):
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Spread Spectrum Bandwidth:
Current - Supply (Max):
6mA
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
4-VDFN (3.2x2.5)
Size / Dimension:
0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.067" (1.70mm)