Cornell Dubilier Knowles THF227K010P1G
Part No.:
THF227K010P1G
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
Axial
Description:
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL
Comments
THF227K010P1G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Series:
THF
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
10 V
Type:
Hermetically Sealed
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm)