KYOCERA AVX THJD686M016BJN
Part No.:
THJD686M016BJN
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT
Comments
THJD686M016BJN Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
THJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
68 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
900mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)