KYOCERA AVX TLCR225M025RTA
Part No.:
TLCR225M025RTA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 25V 0805
Comments
TLCR225M025RTA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TLC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
25 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
5Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.079" L x 0.053" W (2.00mm x 1.35mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)