Toshiba Semiconductor and Storage TMP91FW27UG(C,JZ)
Part No.:
TMP91FW27UG(C,JZ)
Manufacturer:
Toshiba Semiconductor and Storage
Category:
Microcontrollers
Package:
64-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TMP91FW27UG(C,JZ).pdf
Description:
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP
Comments
TMP91FW27UG(C,JZ) Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
64-LQFP
Series:
TLCS-900/L1
Packaging:
Tray
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
900/L1
Core Size:
16-Bit
Speed:
27MHz
Connectivity:
EBI/EMI, I2C, IrDA, UART/USART
Peripherals:
DMA, WDT
Number of I/O:
53
Program Memory Size:
128KB (128K x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
12K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
2.2V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 4x10b
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)