Texas Instruments TMS5701114CPGEQQ1
Part No.:
TMS5701114CPGEQQ1
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Microcontrollers
Package:
144-LQFP
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TMS5701114CPGEQQ1.pdf
Comments
TMS5701114CPGEQQ1 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
144-LQFP
Series:
Hercules™ TMS570 ARM® Cortex®-R
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
ARM® Cortex®-R4F
Core Size:
16/32-Bit
Speed:
160MHz
Connectivity:
CANbus, EBI/EMI, I2C, LINbus, MibSPI, SCI, SPI, UART/USART
Peripherals:
DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O:
64
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
64K x 8
RAM Size:
128K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
1.14V ~ 3.6V
Data Converters:
A/D 24x12b
Oscillator Type:
External
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)