KYOCERA AVX TPCK225M006P8000
Part No.:
TPCK225M006P8000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CAP TANT 2.2UF 20% 6.3V 0402
Comments
TPCK225M006P8000 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TACmicrochip®, TPC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)