KYOCERA AVX TPCK475M003P8000
Part No.:
TPCK475M003P8000
Package:
0402 (1005 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 20% 3V 0402
Comments
TPCK475M003P8000 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
8Ohm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
0.028" (0.70mm)