Texas Instruments TPS7A02175PYCHR
Part No.:
TPS7A02175PYCHR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFBGA, DSBGA
Description:
IC POWER
Comments
TPS7A02175PYCHR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-XFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
6V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.75V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.56V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
60 nA
Current - Supply (Max):
PSRR:
55dB (1kHz)
Control Features:
Current Limit, Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)