Texas Instruments TPS7A051825PYKAR
Part No.:
TPS7A051825PYKAR
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
Package:
4-XFBGA, DSBGA
Datasheet:
Shenzhen Yinghansen Technology Co., Ltd.TPS7A051825PYKAR.pdf
Description:
IC REG LIN 1.825V 200MA 4DSBGA
Comments
TPS7A051825PYKAR Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Package/Case:
4-XFBGA, DSBGA
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Output Configuration:
Positive
Output Type:
Fixed
Number of Regulators:
1
Voltage - Input (Max):
5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):
1.825V
Voltage - Output (Max):
Voltage Dropout (Max):
0.382V @ 200mA
Current - Output:
200mA
Current - Quiescent (Iq):
3 µA
Current - Supply (Max):
PSRR:
40dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:
Enable
Protection Features:
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)