KYOCERA AVX TPSB685K020R1000
Part No.:
TPSB685K020R1000
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
1411 (3528 Metric), 1210
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 20V 1411
Comments
TPSB685K020R1000 Specifications
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TPS
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
20 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
1Ohm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)