KYOCERA AVX TPSD107K016Y0125
Part No.:
TPSD107K016Y0125
Description:
CAP TANT 100UF 10% 16V 2917
Comments
TPSD107K016Y0125 Specifications
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
125mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)