KYOCERA AVX TPSD157M016R0085
Part No.:
TPSD157M016R0085
Description:
CAP TANT 150UF 20% 16V 2917
Comments
TPSD157M016R0085 Specifications
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
85mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)