KYOCERA AVX TPSD475K050S0300
Part No.:
TPSD475K050S0300
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Comments
TPSD475K050S0300 Specifications
Capacitance:
4.7 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
300mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)