KYOCERA AVX TPSD476K016S0150
Part No.:
TPSD476K016S0150
Description:
CAP TANT 47UF 10% 16V 2917
Comments
TPSD476K016S0150 Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
150mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)