KYOCERA AVX TPSD476M016R0080V
Part No.:
TPSD476M016R0080V
Description:
CAP TANT 47UF 20% 16V 2917
Comments
TPSD476M016R0080V Specifications
Capacitance:
47 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
16 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
80mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)