KYOCERA AVX TPSD685K050P0600
Part No.:
TPSD685K050P0600
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Comments
TPSD685K050P0600 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TPS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
6.8 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
50 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
600mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)