KYOCERA AVX TPSE687K002R0035
Part No.:
TPSE687K002R0035
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Tantalum Capacitors
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
CAP TANT 680UF 10% 2.5V 2917
Comments
TPSE687K002R0035 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
TPS
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
2.5 V
Type:
Molded
ESR (Equivalent Series Resistance):
35mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.169" (4.30mm)