KYOCERA AVX TPSV477M006S0055
Part No.:
TPSV477M006S0055
Package:
2924 (7361 Metric)
Description:
CAP TANT 470UF 20% 6.3V 2924
Comments
TPSV477M006S0055 Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
55mOhm @ 100kHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max):
0.148" (3.75mm)