Vishay Sprague TR3E157M6R3C0100
Part No.:
TR3E157M6R3C0100
Description:
CAP TANT 150UF 20% 6.3V 2917
Comments
TR3E157M6R3C0100 Specifications
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
100mOhm
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max):
0.170" (4.32mm)